Czarnuszka to przyprawa, która zyskuje coraz większą popularność. Wszystko to za sprawą jej niesamowitych właściwości. Sprawdźmy, jak radzić sobie z niektórymi dolegliwościami i kiedy czarnuszka może okazać się pomocna.
Zioła na cholesterol – z jakiego wsparcia warto skorzystać?
Zbyt wysoki cholesterol to problem, którego nie można ignorować. Co zrobić, by uporać się z taką przypadłością? W walce z cholesterolem pomogą nam liczne zioła, dzięki którym szybko odzyskamy dobrą formę. Jednym z nich są właśnie nieocenione właściwości oleju z czarnuszki. Jakie dary natury jeszcze warto docenić?
Dlaczego cholesterol jest tak wielkim problemem? Bo jego zbyt wysokie stężenie może stać się przyczyną wielu poważnych problemów ze zdrowiem. Wiadomo, że nadmiar cholesterolu jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów z miażdżycą, co prowadzi do osłabienia tętnic, a w konsekwencji do wielu poważnych chorób serca. Zioła na cholesterol to dość szeroka grupa roślin, dzięki którym takich problemów można uniknąć. W gronie tym znajdują się m.in. karczochy oraz miłorząb japoński, dobre efekty w walce ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu osiąga też kozieradka. Mięta pieprzowa, czarnuszka siewna oraz kłącze perzu to kolejne naturalne leki, dzięki którym problemy z cholesterolem szybko przejdą do historii. Wśród roślin, dzięki którym można w porę zadbać o swe zdrowie, miejsce bardzo ważne zajmuje też korzeń mniszka, czarny bez oraz kwiat kocanki. Roślin, z których mocy można skorzystać, jest zatem sporo, a im prędzej docenimy ich moc, tym lepiej dla nas.
Czarnuszka – jest pomocna przede wszystkim wtedy, kiedy mamy wrzody żołądka
Należy wiedzieć, że czarnuszkę przede wszystkim znamy z tego, że ma bardzo intensywny smak i ma postać malutkich czarnych ziarenek. Warto wiedzieć, że możemy też ją spożywać w formie wyciskanego z niej oleju z czarnuszki tłoczonego na zimno. Już w antycznych czasach bardzo doceniano czarnuszkę. Mawiano wręcz, że ta roślina „wyleczy wszystko, prócz śmierci”. Obecnie wiemy, że zawiera bardzo cenne kwasy tłuszczowe, minerały (żelazo, fosfor, cynk, potas, selen, sód, miedź, wapń oraz magnez) i witaminy (A, E, B1, B3). Warto wiedzieć, że czarnuszka przede wszystkim działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i wyraźnie zmniejsza jej uszkodzenia powstające w chorobie wrzodowej. Ponadto chroni wątrobę i nerki przed szkodliwym działaniem związków chemicznych oraz leków. Stosowana jest również w chorobach alergicznych: egzemach, astmie czy atopowym zapaleniu skóry. Warto też dodać, że może pomóc w przypadku nadciśnienia i cukrzycy, a substancje antynowotworowe zawarte w jej nasionach pomagają zwalczyć niektóre formy białaczki, raka szyjki macicy, raka piersi, krtani oraz okrężnicy. Z całą pewnością czarnuszka jest produktem, który warto włączyć do codziennej diety.