Siemię lniane to drobne, brązowe lub lekko złote nasionka lnu. W sklepach dostępne jest przede wszystkim w formie całych ziaren lub jako zmielony proszek. Na uwagę powinno zasługiwać ze względu na swoje cenne właściwości odżywcze i zdrowotne. Coraz częściej określane jest nawet mianem polskiego superfood.
Drobne ziarenka to bogactwo składników mineralnych i witamin. Zawierają m.in. sód, potas, magnez, witaminę B1 oraz witaminę E.
Jakie właściwości ma siemię lniane?
Siemię lniane to także wartościowe źródło błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego, kwasów omega-3 oraz tzw. lignanów. Zawartość błonnika sprawia, że po spożyciu nasion lnu dłużej czujemy się syci. Dodatkowo błonnik poprawia perystaltykę jelit. Z tego względu włączenie siemienia lnianego do diety polecane jest osobom mającym problemy z zaparciami. Aby nasionka faktycznie zadziałały, niezbędne jest zwiększenie ilości wypijanej wody.
Lignany to roślinne związki zaliczane do fitoestrogenów. Zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę oraz chorobę wieńcową. Zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w siemieniu lnianym pomaga dodatkowo obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie.
Lignany wykazują działanie podobne do żeńskich hormonów – estrogenów. Dzięki temu w naturalny sposób łagodzą objawy menopauzy oraz dolegliwości wynikające z zespołu napięcia przedmiesiączkowego.
Polskim superfood powinny się zainteresować osoby dbające o ładny wygląd i szczupłą sylwetkę. Dzięki temu, że zapewnia uczucie sytości na dłużej i poprawia pracę jelit, siemię lniane pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Zawartość cennych składników odżywczych ma także korzystny wpływ na stan skóry, włosów i paznokci.
Co jeszcze warto wiedzieć o siemieniu lnianym?
Należy wiedzieć, że siemię lniane nie jest nowością w naszych kuchniach, jednak jego popularność powraca falami. To nie tylko dodatek do pieczywa, ale też smaczny i zdrowy składnik do ziarnistych batonów, koktajli, owsianek i wypieków.
W połączeniu z gorącą wodą siemię lniane wytwarza śluz o konsystencji kisielu. To jedna z jego bardzo pożądanych cech, ponieważ gęsty płyn ma wiele zastosowań. Jeśli połączymy go z sokiem owocowym, otrzymamy domowy kisiel. Śluz działa osłonowo na żołądek i jelita. Łagodzi stany zapalne przewodu pokarmowego, objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także problemy z wypróżnianiem, takie jak zaparcia.
Len to jedna z najbardziej wszechstronnych roślin. Z jej włókien powstają tkaniny, sznury i sieci, z nasion tłoczy się olej, który można spożywać lub zagęścić na pokost do impregnacji drewna, a łupiny przerabia się na paszę. Siemię lniane uważa się za superfood, bo jest źródłem:
- kwasów omega-3 – jednocześnie nasiona mają bardzo korzystny stosunek kwasów omega-6 i omega-3.
- białka (20-30%, w zależności od gatunku).
- witamin C, E oraz z grupy B, takich jak B1, B2, B3, B5, B6.
- mikro- i makroelementów: kwasu foliowego, wapnia, magnezu, miedzi, cynku, manganu i fosforu.
- lignanów, czyli związków posiadających właściwości fitoestrogenów.
- dużej ilości błonnika pokarmowego: zarówno tego nierozpuszczalnego w wodzie (celulozy i ligniny), jak i rozpuszczalnego, czyli pektyn, śluzów oraz gum; stosunek frakcji rozpuszczalnej w wodzie do nierozpuszczalnej wynosi około 4:6.
Warto dodać, że ze względu na sporą zawartość błonnika chłonącego wilgoć błonnika, nie należy spożywać siemienia lnianego w nadmiarze. Trzeba również pamiętać o piciu większej ilości wody.
Dodatkowa uwaga – olej lniany charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza wielonienasyconych, w tym kwasu linolowego. Warto dbać o ich obecność w codziennej diecie.